W budownictwie jednorodzinnym konstruuje się ściany peryferyjne, nośne, na kilka sposobów. Ich trwałość, izolacja wpływa na komfort mieszkania w takim domu oraz na oszczędności energii, co trzeba mieć na uwadze, pragnąc uzyskać certyfikat energetyczny. Mury trójwarstwowe stawiane są z trzech typów materiałów budowlanych – warstwa wewnętrzna – z bloczków wapienno – piaskowych, osłonowa – z cegieł klinkierowych, wapienno – piaskowych, betonowych czy też ceramicznych. Między nimi znajduje się izolacja ze styropianu lub też wełny mineralnej.
Na ściany dwuwarstwowe konstruują się towary budowlane takie jak w ścianach trójwarstwowych, a izolację – styropian ochrania się specjalną siatką z włókna szklanego oraz warstwą tynku. Najpopularniejsze w budownictwie energooszczędnym są mury jednowarstwowe z pustaków keramzytowych, jakie napełnione są granulatem styropianowym. Wykorzystywane jak wyżej materiały budownicze, od czasu do czasu, zamiast tynku okładane są drzewem, co budynkowi nadaje ciepły, przyjazny charakter, a równolegle jest akcesoryjną warstwą izolacyjną. Co zatem zrobić, by to ciepło zastopować, bądź też o wiele ograniczyć jego utratę? Oprócz oczywistego zadania, dach pełni na dodatek rolę strojną. Wypada w następstwie tego się na serio zastanowić, jakich materiałów budowlanych użyjemy do jego wykończenia, mając w perspektywie wiele lat. Od witryny wzrokowej, estetycznej pomoże nam w tym projektant planujący dom. Ma prawo się w takim razie okazać, że w najwyższym stopniu właściwe materiały budowlane sig na pokrycie dachowe pasujące do mieszkania będą trzcina lub też drewniane gonty.
Konstrukcja dachu, czyli więźba z reguły jest wykonana z drewnianych belek i desek, a sposób ich złączenia uzależniony jest od projektu domu. Niebezcelowa jest separacja cieplna, perfekcyjna będzie z paru warstw wełny mineralnej. Niezbędne będzie położenie paraizolacji, jaka ocali wełnę mineralna przed zawilgoceniem, a ponieważ folia obejmuje dodatek aluminium, będzie odbijała ciepło z powrotem do wnętrza mieszkania. Okładzina immanentna dachu ma okazję być wykonana z desek – równocześnie będą stanowiły ozdobne wykończenie. Kamień towarzyszył człowiekowi od er przedpotopowych.
Jako oręż, narzędzie, budulec. Przed wiekami podstawowymi materiałami budowlanymi były jednak drewno, muł, glina. Towary plastyczne, które nie wymagały wyjątkowej obróbki przez człowieka. W miarę rozwoju cywilizacji, kamień jako materiał budowlany zaczął wypierać muł, glinę – które używano jako spoiwa i do uszczelniania kamiennych ścian, murów, łączono go z drewnem, budowano konstrukcje solidne, dające człowiekowi ciepło i ochronę przed deszczem, lub mrozem. Kiedy człowiek posiadł umiejętność oraz możliwości obróbki kamienia, z kamienia wykonywano detale dekoracyjne takie jak kolumny, gzymsy, progi. Towary budownicze z obciosanego kamienia, zezwalały na budowę coraz to większych i trwalszych budowli. Na ówczesnych rynkach rozpoczęły się pojawiać marmury oraz granity przywożone z Austrii, Włoch, jakie po obróbce nadawały się na posadzki, kolumny, schody. Przeróżne odcienie oraz odcienie tych twardych kamieni sprawiały, że towary budowlane z nich wykonane stanowiły równocześnie dekorację danej budowli. Prócz piaskowca, wapienia, granity oraz marmury pozwoliły na budowę wielu wspaniałych zamków, pałaców, dworów, które możemy podziwiać do dzisiaj.